В сучасних умовах децентралізації та добровільного об’єднання громад виникає потреба в комплексному, актуальному та якісному дослідженні їх ресурсного потенціалу, розподілу та перспективи майбутнього розвитку громади. Найбільш актуальним для громад є питання про конкретне визначення їх меж, планування, використання та охорону земель, особливо це стосується повноважень у розпорядженні земельними ресурсами за межами населеного пункту.
В статті проаналізовано конституційну основу адміністративно-територіального устрою та місцевого самоврядування в Україні, базове законодавство та особливості його застосування в умовах змін. Встановлено, що за відсутності ухвалення відповідних законів, змін до існуючих, незавершеності реалізації заходів щодо децентралізації влади, несвоєчасного вирішення проблем, що виникають в процесі впровадження реформи щодо управління земельними ресурсами в межах юрисдикції місцевих рад, процес реформування місцевого самоврядування стримується.
Ключові слова: сталий розвиток, просторове планування, стале використання, межі, адміністративно-територіальний устрій, децентралізація.
Зворотній зв'язок