19 Травня 2020 - Дорош Й.М.

Оптимізація структури сільськогосподарських угідь як основа сталого розвитку сільських територій

Й.М. Дорош, А.В. Барвінський, І.П. Купріянчик, О.М. Кравченко, В.А. Салюта.

 

Проаналізовано сучасну структуру сільськогосподарських угідь, що сформувалась в умовах кардинального реформування земельних відносин в сільській місцевості. Встановлено, що ця структура в сільськогосподарських підприємствах різних форм власності не відповідає принципам раціонального природокористування через надмірну частку орних земель і низьку – екологічно стійких угідь. При цьому, частка ріллі в структурі сільськогосподарських угідь в недержавних аграрних підприємствах на 11-12% вища, ніж в державних, що пояснюється намаганням приватних підприємців – орендарів збільшити обсяги сільськогосподарського виробництва шляхом розширення площі орних земель. Надзвичайно високий рівень розораності сільськогосподарських угідь є наслідком екстенсивного використання земельних ресурсів і основною причиною поширення деградаційних процесів. Єдиним засобом вирішення цієї проблеми є розробка проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обгрунтування сівозміни та впорядкування угідь.

 

Показано, що сталий розвиток сільських територій неможливий без удосконалення структури посівних площ, основним недоліком якої на сучасному етапі є ринково обумовлена надмірна частка високорентабельних культур технічної групи і дуже низька – кормових культур, що може бути причиною не тільки екологічних, а й соціально-економічних негараздів. Оптимізацію структури посівних площ сільськогосподарських культур необхідно проводити на засадах еколого-ландшафтного землеустрою з врахуванням грунтово-кліматичних умов конкретних сільських територій та ресурсного забезпечення сільськогосподарських підприємств.

 

Ключові слова: сільськогосподарські угіддя, структура посівних площ, аграрні підприємства, організація території, сівозміна.

 

Читати далі

 

  • Facebook
  • Через сайт

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Записи за темою

Інституціональне забезпечення державно-приватного партнерства у сфері природокористування

Г.С. Штогрин   Читати...
Детальніше

Реалії та перспективи розвитку ринку лісових ресурсів в умовах платформної економіки

Г.С. Штогрин   Читати...
Детальніше

Екологоорієнтовані інструменти державного регулювання житлово-комунального господарства сільських територій: перспективи розвитку

Г.С. Штогрин   Читати...
Детальніше

Зворотній зв'язок