Початок історії про чеських інвесторів Петра Крогмана та Петра Томана ви вже читали в попередньому матеріалі. Нагадаємо, що з 2014 року вони інвестували понад мільярд гривень в розвиток сільського господарства в Україні, заснувавши компанію “Ресіліент”.
Незважаючи на випадок рейдерства на їх агрокомпанію в Київській області та корупцію, інвестори не зупинилися і продовжували втілювати плани з побудови системної і стійкої бізнес-моделі.
Для цього їм були необхідні потужності для зберігання врожаю і власна логістика. Наступний етап розвитку бізнесу потребував виходу на новий рівень продажів з експортними контрактами і великими угодами. Це дозволило б підвищити маржинальність і відповідно, конкурентоспроможність.
До цього часу чеські бізнесмени вже вивчили українську мову, що дозволило зорієнтуватися у вітчизняних реаліях. Вони зрозуміли головне: вести бізнес в Україні – це як атракціон “американські (українські) гірки”.
Уже влітку 2015 року інвесторів зацікавила агрокомпанія Trigon Agri – через вертикально інтегровану структуру зі своїми виробничими підрозділами, відділом логістики, мережею елеваторів і власним трейдингом. Чехи вивчали звітність, прораховували можливості і збирали кошти для наступних кроків.
Зрештою вони стали найбільшими акціонерами, а також ключовими членами управління цієї компанії. Так вони ще більше поглибили свої зв’язки з Україною і, інвестуючи вже в другу українську компанію в аграрному секторі, вони виявили свою відданість та довіру до успішного майбутнього України.
Trigon Agri почав свою історію в 2006 році. Це були одні з перших іноземних інвестицій в український агробізнес, власниками тоді були датчани. У 2006 році Trigon Agri здійснив перші придбання – це були фермерські господарства на сході України, недалеко від Харкова.
На їх основі був створений перший виробничий кластер компанії. Паралельно з інвестиціями в Україні в 2000-х компанія здійснювала капіталовкладення і в Росію, де було розпочато будівництво великої молочної ферми “з нуля”. У той час європейці розглядали Україну і Росію як один східний напрямок.
18 травня 2007 року Trigon Agri вийшла на фондовий ринок в Стокгольмі (Nasdaq). З залученим капіталом компанія продовжила розширення свого зернового напряму в Харківській області і зробила перші інвестиції в елеватори, які мають під’їзну залізничну дорогу.
У квітні 2012 року дочірня компанія Trigon Dairy Farming AS завершила придбання молочної ферми AS Väätsa Agro – найбільшої молочної ферми в Естонії. На момент придбання компанія обробляла 4160 гектарів сільськогосподарських угідь і мала 3386 корів.
Таким чином, компанія сфокусувала свою основну діяльність на території України.
20 квітня 2017 року компанія змінила назву на Agromino, де агрономія, як рушійна сила бізнесу компанії, поєднується з японською назвою “Mino 望”, що означає високі устремління.
Отже, після короткого екскурсу в історію Trigon Agri, повернемося до основного сюжету.
На початку 2018 року повноваження з управління вже Agromino перейшли до українців і чехів. Петр Крогман та Петр Томан запровадили вже перевірену політику мотивації для всіх співробітників, закрили офіс в Талліні і перенесли всі компетенції до Київського і Харківського офісів компанії.
До цього часу за плечима інвесторів був досвід, отриманий в результаті управління компанією “Ресіліент”, як в частині по грунтообробки, так і щодо основних агротехнічних підходів. Успішним був і досвід по роботі з пайовиками, для яких запропонували різні варіанти співпраці, а також додатковий сервіс – компанія допомагає пайовикам обробляти присадибні ділянки, продає продукцію за пільговими цінами, розуміючи, що “пайовики – наші замовники!”
Для чеських інвесторів, які зробили ставку на Україну, вивчили українську мову і ментально зріднилися з українцями відповідь очевидна – ринок повинен бути повноцінним і ліберальним, а значить вільним від корупції і схем, що не допускають перевагу одних за рахунок інших!
Відкритий ринок землі – це процвітання для України і для її громадян.
“Сьогодні ми чітко бачимо, що цей прогресивний підхід намагаються знищити популісти з деяких асоціацій за підтримки деяких політиків і олігархів.
Ми самі є членами такої асоціації (BAP, Всеукраїнська аграрна рада), яка допомагала нам в боротьбі з рейдерством у Київській області, і зараз ми з сумом спостерігаємо, як колись прогресивна команда перейшла на службу антидемократичним і антиринковим ідеям, фактично уклала союз з олігархами”, – зазначають інвестори.
За їхніми словами, сьогодні популісти ділять фермерів за національністю, а не за якістю їх роботи, замість того, щоб намагатися поліпшити загальний стан сільського господарства в Україні.
Очевидно, що існує цілий ряд деструктивних сил, які виступають проти сучасної, демократичної і орієнтованої на Захід України.
“Найцікавіше, що до нас також зверталися зі списками побажань про те, скільки людей і скільки техніки ми повинні направити до Києва для організації вуличних протестів проти уряду і реалізації ринкової моделі ринку землі”, – зазначають власники Agromino.
Відмова від ліберальної моделі запуску ринку призведе до замкнутості України і відсутності цивілізованих і зрозумілих правил гри для інвесторів.
Незважаючи на це, бізнесмени впевнені, що Україна – це частина Європи і одного разу її можна буде побачити в рядах Євросоюзу, де вона процвітатиме, а українці стануть заможніми.
У такій нашій впевненості є своя передісторія. Україна вже робила помилку, намагаючись іти однією дорогою з Росією, унаслідок чого рівень життя і добробуту українського населення сьогодні в три рази нижчий, ніж в Чеській Республіці або інших країнах з колишнього Радянського блоку, що вступили в ЄС.
Яскравим є приклад земельної реформи саме Чеської Республіки, яка сьогодні відкрита для іноземних інвестицій, де кожен, і навіть громадян України, може купити сільськогосподарську землю.
Так, в Чехії також був перехідний період, протягом якого існувало обмеження на продаж землі іноземцям, але, що важливо, Чеська Республіка з самого початку визнала підхід, за яким, в разі, коли іноземний інвестор засновує юридичну особу в Чехії, така організація вважається чеською, вона підпадає під дію законів Чехії, вона дає роботу місцевим мешканцям і сплачує відповідні податки. Таким чином зовнішні інвестори могли купувати землю з самого початку через місцеву, чеську юридичну особу.
Чеська влада свідомо пішла на цей крок, щоб не зупинити економічний розвиток держави, і інвестори, які дійсно хотіли інвестувати в Чеську Республіку, могли це зробити. Держава лише контролювала основний процес, податки тощо.
Це яскраво демонструє, що ринок і ринкова економіка – це шлях до процвітання нації. І навпаки, заборони і обмеження – це шлях до бідності, панування олігархів і вузьких привілейованих груп, які одноосібно користуються благами всього народу.
“Сьогодні весь агробізнес, всі фермери, і українські, і європейські, як і ми, ризикують зіткнутися з величезними проблемами. І саме європейцям доведеться складніше всіх через протистояння набігам рейдерів, як ми це бачимо під час обговорень щодо земельної реформи та її цілей, що призведе до “закриття” України і її віддалення від європейських цінностей, а значить і від перспектив зближення з Європейським Союзом”, – коментують можливі обмеження щодо доступу іноземців до ринку землі Петр Крогман та Петр Томан
Зовсім недавно, разом з однодумцями з числа аграріїв з іноземними інвестиціями, які поважають проєвропейський вибір України, демократичні цінності і принципи вільної ринкової економіки, вони вступили в Асоціацію аграріїв України, яка в майбутньому має намір стати локомотивом позитивних змін.
Чеські інвестори попри все продовжують вірити в Україну, до чого закликають і самих українців!
Зворотній зв'язок