17 Жовтня 2019 - admin

Пайовики в прольоті: експерти оцінили нову модель ринку землі

Заборона на купівлю землі іноземцями до 2024 року по-різному позначиться на учасниках ринку

 

В Україні все-таки можуть заборонити іноземцям купувати землю сільськогосподарського призначення. Правда, лише до 2024 року, і то, за винятком тих компаній з міжнародним капіталом, які вже орендують ділянки в країні. Ввести поетапний ринок землі з перехідним періодом запропонувала група депутатів “Слуги народу” після прес-марафону президента Володимира Зеленського.

 

Які ризики для економіки можливі в разі, якщо Верховна Рада проголосує за цю модель відкриття ринку, сайт “Сьогодні” дізнався у експертів.

 

Старший економіст проекту “Підтримка реформ в сільському господарстві та земельних відносинах в Україні” Київської школи економіки Олег Нів’євський, називає ринок землі без іноземців “втраченими можливостями”.

 

Україна втрачає в плані додаткових інвестицій, технологій, знань … З точки зору економіки, недопуск іноземців – це, перш за все, зниження попиту, а зниження попиту – це зниження ціни на землю, а якщо нижче ціна – це означає, що більше неефективних виробників залишатимуться в секторі“, – каже економіст.

 

За його словами, низька продуктивність в агросекторі ставить під питання можливість прискорити економічне зростання.

 

Менш ефективні виробники, менше зростання, менша додана вартість в секторі – менші зарплати, податки … А це менше можливостей для розвитку сільських територій“, – додав він.

 

Загалом, каже експерт, запропонована модель більш вигідна для працюючих в Україні великих гравців, які зацікавлені збільшити земельний банк, адже реалізувати свій задум вони зможуть з меншими витратами.

 

А Дмитро Яблоновський, заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії, відзначає: в рамках запропонованої моделі дохід пайовиків буде нижче, оскільки і вартість оренди, і ціна на землю будуть відносно нижчою через обмежений попит. Але з іншого боку, саме в середовищі цієї категорії населення побутувало найбільше страхів щодо іноземців.

 

Власники паїв можуть отримати меншу ціну за свій пай через це. Їм це не дуже вигідно. Але якщо ви запитаєте їх про те, чи хочуть вони, щоб купували їх землю іноземці, вони дадуть відповідь ні. Тому з точки зору грошей – вони можливо програють, але з точки зору того, що якщо вони дійсно не хочуть, щоб землю скуповували іноземці, вони отримають це“, – сказав Яблоновський.

 

Незважаючи на що відкривається можливість купити землю за ціну нижчу за ту, яка була б при повноцінному ринку землі, залишається нерівність малих фермерів в порівнянні з іншими бажаючими придбати ділянку. Таким чином питання кредитування – актуальне, підкреслює Яблоновський.

 

Водночас продовжує він, відстрочка повного відкриття ринку землі не матиме істотного впливу на економіку.

 

З одного боку – приплив іноземців … це був би приплив валюти, але він був би дещо спекулятивний і разовий. Одна справа, коли заходять довгострокові інвестиції і створюють робочі місця“, – додає економіст.

 

Джерело: СЬОГОДНІ
від 11.10.2019
  • Facebook
  • Через сайт

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Новини за темою

Участь у Міжнародній конференції молодих професіоналів «GEOTERRACE-2022»

3–5 жовтня 2022 року співробітники Інституту землекористування НААН України взяли участь у міжнародній...
Детальніше

Результати проведення ІI Міжнародної науково-практичної конференціі “Формування сталого землекористування: проблеми та перспективи”

11-12 листопада 2021 року в Інституті землекористування НААН України відбулася IІ Міжнародна науково-практична...
Детальніше

Меморандум про співпрацю між Федосівською територіальною громадою Обухівського району Київської області та Інститутом землекористування Національної академії аграрних наук України

...
Детальніше

Зворотній зв'язок