Про це в коментарі власному кореспонденту Укрінформу заявив професор кафедри земельного та аграрного права юридичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, старший партнер Юридичної групи EUCON Анатолій Мірошниченко.
“Рішення ЄСПЛ було ухвалене у травні 2018 року і у серпні цього ж року набуло чинності. Цим рішенням було визнано порушення прав двох громадян України, спричинене мораторієм на відчуження земель сільськогосподарського призначення. Заявників було двоє, але загалом в аналогічній ситуації перебувають близько 7 мільйонів власників земельних паїв в Україні“, – пояснив ситуацію експерт.
Мірошниченко наголосив, що ЄСПЛ визнав факт порушення мораторієм ст. 1 Першого протоколу Європейської конвенції з прав людини, яка гарантує кожній юридичній і фізичній особі право мирного володіння своїм майном. Європейський суд зобов’язав Україну виплатити кожному із заявників по 3 тис. євро для відшкодування витрат (вимогу про відшкодування майнової шкоди заявники не висували), а також висунув вимогу до держави вжити заходів загального характеру для виправлення ситуації.
“Наявність мораторію порушує права заявників, а також права близько 7 мільйонів інших громадян. Відтак, мораторій необхідно якомога швидше скасовувати. Але яким має бути регулювання ринку сільгоспземель, суд не визначив. Це значною мірою на розсуд держави. Але цей розсуд не є необмеженим. Якщо ринок буде надто зарегульованим, це також може спричинити порушення прав власників паїв, гарантованих Конвенцією“, – зазначив експерт.
Мірошниченко висловив переконання, що внесений до Верховної Ради урядовий законопроєкт щодо обігу земель сільськогосподарського призначення передбачає вирішення проблеми виконання рішення ЄСПЛ у частині заходів загального характеру. Водночас з огляду на останні заяви Президента України Володимира Зеленського, експерт висловив думку, що парламент підтримає альтернативний законопроєкт, який у п’ятницю був внесений народними депутатами від найбільшої фракції.
“Цей проєкт менш ліберальний. Особисто мені хотілося б, щоб ринок землі був більш ліберальним, й іноземне інвестування в українські землі не стримувалося. Але навіть у такому вигляді, як видається, виконання рішення ЄСПЛ буде забезпечено“, – додав експерт.
Як відомо, держава повинна безумовно виконувати рішення ЄСПЛ.
Минулого тижня у Страсбурзі у Раді Європи пройшло міжнародне експертне обговорення з проблематики порушення прав на володіння землею сільськогосподарського призначення в Україні.
Планується, що до 15 жовтня Комітет міністрів Ради Європи отримає від України план дій з імплементації рішення ЄСПЛ, яким визнано порушення прав громадян на володіння майном.
Джерело: УКРІНФОРМ
від 11.10.2019
Зворотній зв'язок